Celulitida
Jak se bránit celulitidě?
Celulitida anebo pomerančová kůže, která postihuje stále větší část populace, je strašákem mnoha žen a dívek, které si chtějí udržet hezkou pleť. K tomu, abychom nemuseli s celulitidou tvrdě bojovat, je nezbytné znát příčiny jejího vzniku a zároveň se jim dokázat vyvarovat.
Příznaky
Celulitida neboli lipohypertrofie představuje poškození kůže ve formě vzniku charakteristických hrbolkovitých útvarů, díky nimž pokožka připomíná kůru pomeranče. K těmto změnám dochází zpravidla nejprve na hýždích a stehnech. Teprve poté se celulitida rozšiřuje na další partie v oblasti beder, břicha a paží. Zatímco v prvním stádiu je celulitida viditelná pouze při stlačení kůže a ve druhém stádium jen v určitých situacích (napnutí svalů, sezení nebo při zvláštním osvětlení), tak ve třetím stádiu je již zcela zjevná. Ve velmi pokročilém čtvrtém stádiu postihuje celulitida povrch celého těla.
První známky celulitidy se mohou objevovat již v období puberty, při začínající nadváze a užívání hormonální antikoncepce. Dalším rizikovým obdobím pro vznik celulitidy je těhotenství a v pozdějším věku také období přechodu. Podle některých zdrojů tak celulitida postihuje 80 - 90 % žen.
Příčiny
Za hlavní příčinu vzniku celulitidy je považováno hromadění tukových tkání společně s degenerací podkožního vaziva. Významnou roli v tomto procesu hraje ženský pohlavní hormon estrogen a specifické provazovité uspořádání podkožního vaziva u žen. Zatímco u mužů dochází při zbytnění tukových tkání k roztažení síťově uspořádaného vaziva a kůže zůstává hladká, u žen se zbytnělé tukové buňky vytlačují změkčeným vazivem na povrch kůže a tím dochází ke vzniku hrbolků typických pro celulitidu.
Na vzniku celulitidy se nepřímo podílí celá řada faktorů. Vedle přirozeného stárnutí jde o užívání syntetických hormonů (hormonální léčba nebo antikoncepce), nedostatečnost lymfatického systému, poruchy metabolismu, genetické predispozice nebo obezitu. Významný vliv na vznik celulitidy má také individuální životní styl, zejména pak stravování (nadměrná konzumace tuků, soli, sladkostí nebo konzervačních látek), kouření, konzumace alkoholu a kávy, nedostatečný příjem tekutin a nedostatek pohybu. Hromadění tukových tkání, které jsou jednou z příčin celulitidy, může být v některých partiích zapříčiněno také jejich opakovaným prochládáním. Degenerace podkožního vaziva může být akcelerována také opakovanými dietami (nabíráním váhy a následným hubnutím).
Léčba
Dosáhnout odstranění celulitidy je velmi obtížné. Léčení lze považovat za úspěšné, pokud dosáhneme jejího zmírnění a zabráníme dalšímu rozšiřování. Odrazovým bodem při léčbě je analýza příčin vzniku pomerančové kůže a jejich potlačení nebo úplné odstranění. V případě sportu jsou vhodné aktivity s plynulými pohyby, jako je například chůze, plavání nebo cyklistika. Sporty, při nichž dochází k nárazům a prudkým změnám pohybu (například squash), mohou naopak vést ke zhoršení celulitidy.
Léčbu celulitidy lze urychlit pomocí speciálních přípravků a procedur. Při zmírnění celulitidy je účinná především lymfatická masáž, která napomáhá ke zlepšení odtoku lymfy a odstranění toxických látek nahromaděných v tukových tkáních, které jsou jednou z příčin vzniku pomerančové kůže (lymfatická masáž se nesmí provádět při akutních onemocněních).